RSS
Понеділок, 19.02.2018, 18:19
Вітаємо Вас, Гість
Форма входу
Категорії розділу
Право [8]
Круглі столи з питань правового забезпечення, гарантування та збереження прав і свобод громадян
Духовне життя [3]
Матеріали про проведення круглих столів на теми пов'язані із визначенням роль релігії та церкви в утвердженні загальнолюдських ціннсотей
Вища освіта [1]
Інформація про круглі столи за участю професорсько-викладацького складу, студентів та громадськості на теми вдосконалення діяльності університету та вищої школи
Пошук
Block title
Статистика

Онлайн всього: 1
Наші гості: 1
Користувачі: 0
Партнери
Науково-інформаційний вісник
Юридична техніка
Телефон приймальної комісії(0342) 71-56-80.
Адреса університету: м.Івано-Франківськ, вул.Коновальця, 35
Університетське життя
Відеоновини
Корисна інформація
День Знань!
Студентська спартакіада
Бібліотека університету
1025-річниця Хрещення України-Русі
Головна » Статті » Круглі столи » Право

Круглий стіл на тему: «Національна пам’ять: продовження чи забуття»

22 квітня  2010 року в конференц-залі Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького відбувся круглий стіл на тему: «Національна пам’ять: продовження чи забуття». Співорганізатором заходу став Національний університет «Львівська політехніка». Серед запрошених – представники засобів масової інформації, громадськість міста.

Впродовж роботи учасники круглого столу обмінялись думками стосовно проблем та перспектив відновлення і збереження національної пам’яті, що надзвичайно актуально для сьогодення.


Із вступним словом виступив ректор університету кандидат юридичних наук, доцент, академік Української академії наук, академік академії наук вищої школи України, академік Міжнародної академії наук педагогічної освіти, доктор права, доктор філософії, доктор канонічного права, Відмінник освіти України, адвокат, Митрофорний протопресвітер – о. Іван Михайлович Луцький, зазначивши, що збереження національної пам’яті є першочерговим завданням для кожного з нас. Водночас відзначено, що в умовах розбудови української держави необхідно посилити увагу суспільства до власної історії, поширення об’єктивної інформації про неї в Україні та за її межами.


До проблем Голодомору і Голокосту в Україні як складової національної пам’яті звернувся доктор філософських наук, професор кафедри політології; директор Регіонального Центру з проблем Голодомору та Голокосту Національного університету «Львівська політехніка» Рудольф Якович Мирський, зауваживши, що Голокост світова громадськість вже давно віднесла до загальнолюдської трагедії, в тому числі етнокатастрофи українських євреїв, зумовленої антисемітською політикою нацистського режиму. Становлення політики національної пам’яті є вкрай необхідним, аби держава, народ і суспільство отримали цілісну історичну платформу для створення стратегії національного розвитку.


Основним питанням втілення національної свідомості в процесах формування українського конституціоналізму присвятив увагу кандидат юридичних наук, доцент кафедри екологічного, трудового та адміністративного права, проректор з методичної роботи Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького Віталій Васильович Книш. Дослідник зауважив, що національна свідомість та правосвідомість тісно переплітаються і зовні проявляються у державотворчих процесах кожної країни та у національному праві і законодавстві. У першу чергу, таке зовнішнє вираження проявляється на рівні галузі конституційного права у нормах конституцій держав.

Висвітленню соціальної та національної пам’яті і сучасної філософії присвятив повідомлення доктор філософських наук, професор, завідувач кафедри філософії, заступник директора Регіонального Центру з проблем Голодомору та Голокосту Національного університету «Львівська політехніка» Віктор Леонтійович Петрушенко, зазначивши, що в умовах формування сучасної української держави вкрай необхідно формувати національну ідентичність. Тільки належно досліджуючи національну пам’ять можна вибудувати цілісну концепцію національної самосвідомості.

До першооснов формування національної свідомості звернувся доктор економічних наук, старший науковий співробітник Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького, почесний член Академії економічних наук і підприємницької діяльності Олександр Валерійович Васильєв-Мюллер, відстоюючи думку про те, що основи національної свідомості зародилися на початовому етапі розвитку української державності.

Доктор юридичних наук, професор кафедри церковно-конституційних і міжнародно-правових відносин Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького Леонід Іванович Рябошапко, грунтовно проаналізував принпипові питання збереження національної пам’яті в контексті розбудови української державності. У повідомленні: «Нація без пам’яті – нація без держави» дослідник аргументовано довів необхідність всебічного вивчення складних і суперечливих моментів української історії, які з певних причин замовчувались або не розглядались.


Історіографію питання репресивно-депортаційних акцій влади в західноукраїнських землях у 1939-1941 рр. розглянула кандидат історичних наук, завідувач кафедри історії та теорії держави і права Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького Тетяна Іванівна Гуменюк. Аналізуючи публікації із зазначеної проблематики вона довела, що тільки з проголошенням незалежності України з’являється все більше праць, які об’єктивно і по-новому висвітлюють питання національної пам’яті.

Кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії Національного університету «Львівська політехніка», доцент Регіонального Центру з проблем Голодомору та Голокосту Національного університету «Львівська політехніка» Євген Георгійович Бразуль-Брушковський зосередив увагу на питанні національної пам’яті та соціальному конструюванні історії. Він зазначив, що неможливо досліджувати українську історію без об’єктивного висвітлення проблем  нації в контексті введення в обіг нових джерельних матеріалів. 


До питань націоналізму як ідеології національного державотворення звернувся член-кореспондент Української академії наук, доцент кафедри історії та теорії держави і права Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького, проректор із заочно-дистанційного навчання Роман Васильович Зварич. Розкривши найсучасніші підходи стосовно визначення націоналізму, він показав його позитвне значення для розвитку національного державотворення.

Вивчаючи історію єврейської громади м. Львова кандидат соціологічних наук, доцент кафедри соціології Національного університету «Львівська політехніка», доцент Регіонального Центру з проблем Голодомору та Голокосту Національного університету «Львівська політехніка» Віктор Євгенович Савка зробив ряд узагальнень стосовно проблем збереження історичної пам’яті. При цьому, на думку вченого, при вивченні даної тематики доцільно було б керуватися матеріалами соціологічних досліджень.

Кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та теорії держави і права Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького Лідія Богданівна Федик порушила питання національної пам’яті як засібу конструювання національної свідомості на прикладі Галичини міжвоєнного періоду. Зокрема, вона відзначила, що національна пам’ять завжди несе на собі відбиток ідеологізації та моральних оцінок. Цьому сприяє освіта, святкування визначних дат, вшанування національних міфів та символів, участь у різноманітних акціях патріотичного змісту.


Результати роботи круглого столу підсумував проректор з наукової роботи університету кандидат історичних наук Віталій Богданович Скоморовський, зазначивши, що Івано-Франківський університет права імені Короля Данила Галицького постійно прилучається до комплексу заходів щодо увічнення пам’яті жертв голодоморів та політичних репресій, учасників національно-визвольної боротьби.  Саме в контексті таких заходів проведений круглий стіл на тему: «Національна пам’ять: продовження чи забуття», співорганізатором якого став Національний університет «Львівська політехніка».

      За результатами роботи планується видання збірника.
Категорія: Право | Додав: Vavaliant (23.04.2010) | Автор: к.і.н. Скоморовський В.Б. W
Переглядів: 1477 | Теги: Л.І. Рябошапко, В.В. Книш, круглий стіл, Р.Я. Мирський, І.М. Луцький, Львівська політехніка, В.Л. Петрушенко, університет права, національна память | Рейтинг: 5.0/8
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]